logo_HV_2022_25jrLR

In memoriam Wim Mulder (1933-2024)

Helaas moet de Historische Vereniging in korte tijd wederom één van de pijlers van onze vereniging missen. Op 90-jarige leeftijd is op 14 maart ons energiek, betrokken, gedreven, enthousiast en vrolijk Lid van Verdienste Wim Mulder overleden. Wim Mulder was vanaf...

In memoriam Jan de Jonge (1937-2024)

“Niets blijft, alles gaat voorbij” citeerde onze oud-voorzitter Jan de Jonge de filosoof Solon die rond 600 in Athene leefde en werkte. Helaas is op 87 jarige leeftijd één van de steunpilaren van onze vereniging, oud-voorzitter en Lid van Verdienste Jan de Jonge...

Tentoonstelling “25 jaar Leidsche Rijn” in Bij de Buren

Op 28 december werd in Buurtcentrum Bij de Buren (Eerste Oosterparklaan 76) in Utrecht Leidsche Rijn onze tentoonstelling geopend over 25 jaar Leidsche Rijn. Deze tentoonstelling was eerder te zien in de Broederschapshuisjes in Vleuten. Een reeks panelen geeft met...

De Historie van Sport in onze wijken

In 2024 is “Sport” het thema voor onze activiteiten. Er zijn al heel veel goede suggesties, maar nieuwe ideeën zijn zeer welkom! Dus heeft u ideeën voor activiteiten, presentaties of lezingen, filmvoorstellingen of materiaal voor onze tentoonstelling? Neem dan, ook...

Uitslag fotowedstrijd 25 jaar Leidsche Rijn

Een onderdeel van de tentoonstelling 25 jaar Leidsche Rijn was de fotowedstrijd waaraan de drie lokale fotoclubs meededen. Zij mochten allen 5 foto’s in sturen die hun klik op 25 jaar Leidsche Rijn weer gaven. Daarvan hebben er 10 op de tentoonstelling gehangen en...

Riek Bakker ontvangt de Zilveren Stadsmedaille

Op zondagmiddag 22 oktober 2023 ontving Riek Bakker tijdens het evenement "25 jaar cultuur in 25 jaar Leidsche Rijn" de Zilveren Stadsmedaille van de gemeente Utrecht uit handen van burgemeester Sharon Dijksma.   Het was een topmiddag met een geweldig overzicht...

Gerda Oskam neemt afscheid

Op de Algemene Ledenvergadering van dinsdag 10 oktober heeft Gerda Oskam na bijna tien jaar afscheid genomen als voorzitter van de Historische Vereniging. Ze kwam in maart-2014 in het bestuur en werd op 16 april 2014 benoemd als voorzitter. Ze trad aan als opvolgster...

Tijdschrift HV maart 2024

Het eerste kwartaaltijdschrift van 2024 verschijnt op 28 maart. Hierin interessante artikelen waaronder;

Door: Veronique Voorn-Verkleij

Sport in Vleuten-De Meern in de jaren 60 en 70

Sport is van alle tijden. Ook in de oude dorpen Vleuten, De Meern en Haarzuilens werd al aan het begin van de 20ste eeuw sport beoefend. Zo werd Voetbalclub PVCV (Patronaats Voetbal Club Vleuten) al in 1932 opgericht, VV-De Meern in 1947. Ook waren er gymnastiekverenigingen zoals Juvenalis in Vleuten en nog vele andere verenigingen. Al deze verenigingen maakten gebruik van de faciliteiten die de dorpen boden. Er werd gevoetbald op hobbelige voormalige weilanden, gegymd in oude, daar niet voor bestemde zalen, gezwommen in uitgegraven putten, zoals het Gat van Serton. Met de uitbreiding van de dorpen in de jaren ’60 en ’70 voldeden al deze sportgelegenheden niet meer aan de moderne eisen. Door de toename van de bevolking, groeiden de verenigingen uit hun gebouwen en velden en moest de gemeente op zoek naar nieuwe locaties.

 

Door: Hanneke Meuwese

Stempels, stempels, stempels!

Er is steeds weer wat anders te doen in het Archeolab van het Castellum Hoge Woerd; dat maakt het werk daar zo ontzettend leuk! Waar we aanvankelijk begonnen met het ordenen van scherven en ze weer bij elkaar puzzelden, zijn we inmiddels betrokken bij een wetenschappelijk onderzoek.

 

Door: C.W.M. (Kees) Rasch

Ridderhofstad Rijnenburg

Op 1 januari 2001 werden de gemeentegrenzen rond de stad Utrecht ingrijpend gewijzigd. Aan de zuidwestkant van de stad werd de gemeente Vleuten-De Meern opgenomen in de gemeente Utrecht en moest de gemeente Nieuwegein het gebied ten westen van de rijksweg A-2 aan Utrecht afstaan om het woningtekort in de snel groeiende stad op te lossen. Dit besluit betekende ook dat het werkgebied van onze Historische Vereniging werd gewijzigd. De polder Rijnenburg werd erbij gevoegd. Dit was het westelijk deel van de polder Nedereind van Jutphaas. In deze polder hebben
drie weerbare huizen (kastelen) gelegen. De geschiedenis van de grootste – ridderhofstad Rijnenburg – wordt in dit artikel beschreven.

 

Tijdschriften zijn verkrijgbaar in de Broederschapshuisjes, Dorpsstraat 1 te Vleuten tijdens openingstijden van ons documentatiecentrum/museum.

Woensdag 5 juni 2024: Lezing “Van kleine dorpsclub naar één van de grootste voetbalverenigingen van Nederland” door Eef Oskam – ZAAL

Op woensdag 18 juni 1947 werd in café “Het Wapen van Gouda” op de hoek Meerndijk Rijksstraatweg in De Meern “Voetbal Vereniging De Meern” opgericht. Feitelijk was het de heroprichting van de van 1930 tot 1941 bestaande “Voetbal Vereniging De Meern” die als moto voerde: “Overwinning Door Strijd” (O.D.S.) Begonnen met 27 leden is VV De Meern uitgegroeid tot een club van rond de 2000 leden en daarmee één van de grootste amateurvoetbalverenigingen van Nederland.

In de begintijd moest elk dubbeltje en kwartje letterlijk en figuurlijk worden omgedraaid om het hoofd boven water te houden. Van de plaatselijke pastoor kreeg men eind jaren 40 een voor die tijd flinke gift, of was het een lening? Op een stuk weiland ter hoogte van de hoek Kloosterpark – Rijksstraatweg lag het eerste veld. Daarna volgde binnen ruim 50 jaar 5 keer een verhuizing en, wat echt uniek te noemen is, in maar liefst 5 verschillende gemeentes. Bij kampioenschappen in de jaren ‘50 en ‘60 liep half De Meern uit. Groot hoogtepunt in de geschiedenis was de zelfbouw van een kantine/clubhuis door eigen leden in 1971. Ook sportief wist men ver te komen tot aan de derde divisie aan toe en spelen veel jeugdelftallen op hoog niveau. Maar bovenal bestaat de vereniging al meer dan 75 jaar uit mensen wonende in De Meern en omgeving, die soms met vallen en opstaan plezier beleven aan voetbal.

Eef Oskam zal op boeiende wijze vertellen over de geschiedenis van deze dorpsclub en de belangrijke betekenis van deze club voor De Meern en tegenwoordig ook Leidsche Rijn.

De locatie voor deze presentatie is Kantine VV de Meern, Loenenseboslaan 2, De Meern

Datum: Woensdag 5 juni

Aanvang 20:00 uur, inloop vanaf 19:30 uur

Deelname € 5,00. Gratis voor elk individueel lid van de  Historische Vereniging.

Woensdag 5 juni 2024: Lezing “Van kleine dorpsclub naar één van de grootste voetbalverenigingen van Nederland” door Eef Oskam – YouTube

Op woensdag 18 juni 1947 werd in café “Het Wapen van Gouda” op de hoek Meerndijk Rijksstraatweg in De Meern “Voetbal Vereniging De Meern” opgericht. Feitelijk was het de heroprichting van de van 1930 tot 1941 bestaande “Voetbal Vereniging De Meern” die als moto voerde: “Overwinning Door Strijd” (O.D.S.) Begonnen met 27 leden is VV De Meern uitgegroeid tot een club van rond de 2000 leden en daarmee één van de grootste amateurvoetbalverenigingen van Nederland.

In de begintijd moest elk dubbeltje en kwartje letterlijk en figuurlijk worden omgedraaid om het hoofd boven water te houden. Van de plaatselijke pastoor kreeg men eind jaren 40 een voor die tijd flinke gift, of was het een lening? Op een stuk weiland ter hoogte van de hoek Kloosterpark – Rijksstraatweg lag het eerste veld. Daarna volgde binnen ruim 50 jaar 5 keer een verhuizing en, wat echt uniek te noemen is, in maar liefst 5 verschillende gemeentes. Bij kampioenschappen in de jaren ‘50 en ‘60 liep half De Meern uit. Groot hoogtepunt in de geschiedenis was de zelfbouw van een kantine/clubhuis door eigen leden in 1971. Ook sportief wist men ver te komen tot aan de derde divisie aan toe en spelen veel jeugdelftallen op hoog niveau. Maar bovenal bestaat de vereniging al meer dan 75 jaar uit mensen wonende in De Meern en omgeving, die soms met vallen en opstaan plezier beleven aan voetbal.

Eef Oskam zal op boeiende wijze vertellen over de geschiedenis van deze dorpsclub en de belangrijke betekenis van deze club voor De Meern en tegenwoordig ook Leidsche Rijn.

De link naar de presentatie op YouTube kun je vinden in de ticket.

Datum: Woensdag 5 juni

Aanvang 20:00 uur

Deelname € 5,00. Leden Historische Vereniging gratis.

Tijdschrift HV december 2023

Het tijdschrift van december 2023 is uit. Hierin interessante artikelen waaronder:

 

Door Jan Wingelaar

De aanleg van de nutsvoorzieningen (1) Elektra

Na de zevende haarspeldbocht in de canon van Leidsche Rijn staat onder het bolletje met daarin een foto van trotse arbeidslieden: ‘1906 licht en water voor iedereen’. Op de eerste van de bij dit item behorende foto’s wordt geposeerd voor het aansluiten van het drinkwaternet in 1927 bij Bosch’ Lunchroom, nu eetcafé Vallen, aan de Stationsstraat in Vieuten. Anno 2023 bedienen we de verlichting met onze stem of tikken we op een knop en het licht brandt, slaat de verwarming automatisch aan als de thermostaat dat aangeeft en drukken we op de grote of kleine spoelknop van de toiletknop en ons afvalwater spoelt weg. Hoe anders was dit ongeveer 100 jaar geleden.

 

Door Paul Minkjan

Veel meer tiendwegen in Vleuten De Meern

In de serie Verdwenen straatnamen in nummer 4 van 2018 van dit Tijdschrift vond ik tot mijn genoegen een item over een Tiendweg in de serie Verdwenen straatnamen, geschreven door de heer Rasch’. Hij was, meen ik, ook degene die mij, meerdere jaren geleden, na een bezoek aan uw documentatiecentrum attent maakte op deze Tiendweg. Ik zoek namelijk al een jaar of twintig naar historische tiendwegen. Want tiendwegen zijn een niet geinventariseerd en slecht onderzocht verschijnsel. De weg in Vieuten-De Meern die nu Westlandse tuin heet, werd, zoals hij terecht stelde, ooit Tiendweg genoemd.

 

Door Veronique Voorn-Verkleij

Jacob Graafland, een bijzonder herdenkingsjaar

Dit jaar is het 120 jaar geleden dat Jacob Graafland werd geboren in de boerderij aan de Thematerweg 97’. Hij stierf op 19 september 1973, dus dat is 50 jaar geleden. Een dubbel herdenkingsjaar.

Jacob Graafland was Vleutens bekendste schilder van landschappen en dorpsgezichten, voornamelijk Vieuten en omgeving. Zijn werk hangt in menig huiskamer. Vanwege dit bijzondere jaar organiseert de Historische Vereniging een tentoonstelling over Ridderhofsteden waarin diverse werken van Jacob Graafland getoond zullen worden.

Tijdschrift HV september 2023

Het tijdschrift van september 2023 is uit. Hierin interessante artikelen waaronder:

 

Door Veronique Voorn

Twintig jaar Máximapark in Leidsche Rijn, een park om trots op te zijn

Twintig jaar Maximapark in Leidsche Rijn, een park om trots op te zijn Toen in 1991 de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra (VINEX) van het ministerie van VROM uitkwam, was het duidelijk dat het gebied ten westen van de stad Utrecht was aangewezen als grote bouwlocatie. Er zouden 30.000 woningen gebouwd worden waarmee de gemeenten Utrecht en Vieuten-De Meern ca. 80.000 inwoners erbij zouden krijgen; een bevolking zo groot als de stad Leeuwarden. Om al die mensen te laten recreëren moest er naast woningen, winkels, bedrijfspanden, kantoren en voorzieningen ruimte worden ingepast voor groen.

 

Door Eef Oskam

VV-DE MEERN 75 JAAR (5, SLOT)
De laatste 25 jaar

We zijn inmiddels aangeland bij de laatste 25 jaar van 75 jaar VV De Meern. Ook nu is er weer het nodige te melden, maar we merken wel dat de tijd niet meer te vergelijken is met de begintijd. Nepgras, snelle communicatie via internet, van dorpsclub naar grootstedelijke vereniging, opkomst van het meisjesvoetbal. Het zijn zo maar wat ontwikkelingen van de laatste 25 jaar. Laten we maar eens gaan kijken wat al deze veranderingen voor impact hebben op Voetbal Vereniging De Meern.

 

 

Door jan H. Huiting

Vleuten in de 8e-13e eeuw tegen de achtergrond van de Utrechtse stadsrechten en de dam bij Wijk (3)

In het eerste deel van dit drieluik (1) zagen we dat het hofstelsel door de Franken was geintroduceerd, ook in het bisdom Utrecht. In en rond Vieuten waren er meerdere hoven, zoals die van het voor Vleuten zo belangrijke kapittel van Oudmunster. Het in twee stukken gesplitste middendeel van dit drieluik hield zich bezig met de verschillende onvrije bewoners van de hoven en met de meier (2a), die – met verschillende petten op – het bedrijf runde. Wat er allemaal op en rondom de hof aanwezig was, kwam in het tweede stuk (2b) aan de orde. Dit laatste deel gaat in op het dagelijkse leven van de bewoners die de hoeven bevolkten.

 

Door Veronique Voorn-Verkleij

Plannen voor de verbetering van de Leidse Rijn (2)

Aan het eind van de 19e eeuw dacht men erover de vaarwegen te verbeteren om zo beter de concurrentie met de spoor wegen aan te kunnen. In ons gebied betekende dat dat de Leidse Rijn, die bij Harmelen en Woerden nog de Oude Rijn heette, zou moeten worden verbreed en verdiept om grotere schepen aan te kunnen. In het eerste deel van dit tweeluik lazen we hoe een speciale Commissie verzocht aan de Provinciale Staten van Utrecht om de Leidse Rijn bevaarbaar te maken voor stoomboten. De Hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat onderzocht dit en concludeerde dat verbreding en verdieping noodzakelijk was. Hij maakte een begroting en legde die voor aan de aangrenzende gemeenten. De gemeente Utrecht stelde een eigen Raadscommissie aan die zich ging buigen over een aantal vragen: Wat is de staat van de Leidse Rijn? Wat is de betekenis van de Leidse Rijn voor de stad Utrecht? Hoeveel schepen varen hier nou eigenlijk? Wat willen de schippers zelf?

Tijdschriften zijn verkrijgbaar in de Broederschapshuisjes, Dorpsstraat 1 te Vleuten tijdens openingstijden van ons documentatiecentrum/museum. In het museum is de tentoonstelling over 100 jaar tuinbouw te bezoeken. De toegang is gratis.

Wie wil ons helpen met ons foto archief?

door | 6 juli 2021 | Nieuws

We zijn momenteel druk bezig met het op orde brengen van onze collectiebank.

De bedoeling is dat u binnenkort kunt rondkijken in ons grote digitale archief.

Heel binnenkort komen diverse uitgaven (o.a. tijdschrift, specials e.d.), en films online.

Meer werk is het om ons fotoarchief openbaar te maken. We hebben ongelofelijk veel foto’s die onze historie mooi weergeven. En die moeten allemaal opnieuw gescand en beschreven worden. Daarvoor roepen we de hulp in van vrijwilligers. 

Bedoeling is dat u een geselecteerde hoeveelheid foto’s van ons krijgt die allemaal opnieuw gescand moeten worden.

Als u wilt helpen heeft u natuurlijk wel een PC nodig en liefst ook een scanner. Hoe het allemaal werkt staat duidelijk beschreven en u kunt altijd hulp inroepen.

Echt moeilijk is het niet en u kunt het dus lekker rustig thuis doen.

 

Als u ons wilt helpen dan kunt u zich aanmelden bij Wim de Vrankrijker,

Mail: activiteiten@histvervdmh.nl / tel: 0654242160

Uitreiking diploma's Graaf Junior